Hlavní stránka / Spolky v obci / Myslivecké sdružení Krupá

Myslivecké sdružení Krupá

Ne každý Krupák ví, že myslivost v naší obci má již dlouholetou tradici. Myslivecké sdružení Krupá v současnosti tvoří 21 členů s věkovým rozpětím od 20ti letých až po osmdesátileté.

Svoji činnost provádí v honitbě na území katastru obce Horní a Dolní Krupé, kterou si pronajalo od honebního společenstva Horní Krupá. Rozloha honitby je celkem 1620 ha, z toho 1203 ha zemědělské půdy, 411 ha lesa a cca 6 ha vodní plochy. Ze zvěře se v honitbě nejhojněji vyskytuje srnčí zvěř (normovaný stav 74 kusů) a zajíci (normovaný stav 117 kusů). Dále tu potkáte kachnu divokou, lišku, jezevce, prase divoké, koroptve a v posledních několika letech dokonce i vydru, norka amerického nebo výra velkého.

Cílem myslivců není pouze zvěř lovit, ale pěstovat zdravou a silnou populaci a zlepšovat její životní podmínky. K tomu je zapotřebí zajistit činnosti jako:

  • přikrmování zvěře v podzimních a zimních měsících
  • zakládání políček pro zvěř
  • podávání léčiv proti parazitům
  • odstřel slabých, nemocných a přestárlých jedinců
  • záchrana mláďat před posečením

Přes všechnu snahu myslivců však často dochází k úhynu zvěře v důsledku skutečností, kterým nelze dost dobře předcházet. O život přichází zvěř na rušných komunikacích, následkem užití chemie v zemědělství, při práci zemědělských strojů nebo tím, že v době strádání ji ruší turisté, volně pobíhající psi či nadšení běžkaři. Úhyn zvěře způsobuje také přemnožení a příchod nových druhů predátorů.

Oblíbenou taneční akcí se stala Hubertská, pořádaná Mysliveckým sdružením. Myslivci pomohli obci při likvidaci polomů – pálením klestí. Na Údolí zřídili voliéru pro bažanty. Pořádali pro děti výpravu do přírody. Samozřejmostí jsou hony.

Rychlý kontakt

Obecní úřad Horní Krupá 49, 580 01 Havlíčkův Brod

  • (+420) 569 436 145
  • obec@hornikrupa.cz

Prohlášení o přístupnosti Vypnout grafiku Mapa stránek Mobilní verze stránek

Novinky na e-mail

Odebírejte novinky na Váš e-mail a sledujte tak aktuality v naší obci!

Typy zpráv:


czechpoint

© Copyright Obec Horní Krupá. Všechna práva vyhrazena.

Webdesign CzechProject Redakční systém CPedit